Go Programlam dili nedir? nasıl kullanılır? neler yapılabiliriz?kendimi nasıl geliştirebilirim?


Golang nedir ?

Go adından anlaşıldıgı gibi bir programlama dilidir.2007 yılında geliştirilmeye başlanmış.ve ilk sürümü 2009 yılında piyasay sürüldü.Go sistem geliştirmek için geliştirilmiş statik ve derlenmiş bir dildir. golang toplamda 25 keyword içermektedir.golang genel yapısında az kural ,esnek yapı ve hız barındırmaktadır.UNIX temelli sistemler (Linux, macOS, FreeBSD vs.), Windows ve macos işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

 

Golang neler yapılabilir ?

Golang özellikle sistem ve sunucu yazılımları için optimize edilmiş bir dildir .Aynı zamanda web yazılımları ve APİ sistemlerindede kullanılmaktadır.Gömülü sistem yazılımlarında kullanilabilmektedir.Şuan için kısıtlı olsa bile mobil platformlar içinde çalışması planlanmaktadır.

Golang kimler kullanıyor?

dünya genelinde  DockerKodingGoogleAppleTwitterAmazonGithubUbuntuDropboxFacebook ve Medium  gibi büyük şirketler yazılımlarında golang kullanmaktadır.ülkemizde ise AKM Yazılım, GramGames, Insider, MaestroPanel, Mentornity gibi kurumlar hizmetlerinde golang tercih etmektedir.listenin tümüne bakmak için buraya tıklayın.Golang nasıl ögrenebilirim?

blogumuz üzerindeki dersler ile

golang dersleri oku-izle-ogren

Udemy üzerinden kurslar yardımı ile link

youtube üzerinden ögrenebilirsiniz

Oynatma listesi

ve tabiki bol bol örnek ve proje yaparak ögrenebilirsiniz

ubuntu için kurulum dersimize buradan ulasabilirsiniz

başka bir blog yazısında görüşünceye kadar hoşça kalın


Sami Dönmez

Blog ve kod yazmayı seven yazılım mühendisliği öğrencisi. Her zaman meraklı ve araştırma manyağı bir developer. İşinde profesyonel olmayı hedefleyen yazılım geliştirici .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir