Python Fibonacci Hesabı Yapan Algoritma – Python Algoritma Örnekleri-2

Selam değerli yazılım severler bu yazımızda fibonacci algoritmasından bahsettik ve kodladık. Fibonacci birçok programlama dersinde öğretilen basit düzey algoritmalar dandır. Onun için birçok arkadaşa faydalı olması dilegiyle.

FİBONACCİ NEDİR?

Fibonacci sayıları kendisinden önceki sayının toplamı eşittir. Fibonacci sayıların ilk 2 hane 0 ve  1’dir. Bu sayılar birbirine oranlandığında altın oran çıkmaktadır.

 

fibonacci sayı dizisi:Pythonda Fibonacci Hesabı Algoritması

bu algoritma için önce bir döngü kullanmamız gerekmektedir.

döngüden önce iki değişkende (sayi1,sayi2) fibonaccinin ilk iki değeri tutmalıyız (1.eleman=0 2.eleman=1) ve bunları ekrana yazmalıyız.

Sonra döngüye girmeliyiz.döngü bizim belirlediğimiz bir sınıra kadar hesaplama yapacak .Tabi ki ilk iki elemanı ekrana yazdırdığımız için sınır değerimizden 2 değer eksik işlem yapması lazım .

Döngü içinde tuttuğumuz iki değişkeni toplayıp bir değişkene atıyoruz ( sayi3=sayi1+sayi2) ve ekrana yazdırıyoruz.Sonrasında ‘sayi1’ değişkenine ‘sayi2′ değerini atıyoruz (sayi1=sayi2) .’Sayi2’ değişkenine ise ‘sayi3’ değerini atıyoruz. ve böylece döngü sınır değerine kadar devam ediyor


While döngüsü ile yapılmış versiyon:

For döngüsü ile yapılmış versiyon:Çıktılar:

örnek deger= 5:

örnek deger=10:
program kodlarını denemek isterseniz github üzerinden indirebilirsiniz: İndirmek için tıklayın

Bu yazımızdada başka bir algoritma örneğin den bahsettik.Başka bir blog yazımızda görüşünceye kadar kendinize iyi bakın.

Sami Dönmez

Blog ve kod yazmayı seven yazılım mühendisliği öğrencisi. Her zaman meraklı ve araştırma manyağı bir developer. İşinde profesyonel olmayı hedefleyen yazılım geliştirici .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir