Python’da Fonksiyonlar(def) -Python Dersleri – 9


Fonksiyon nedir?

Fonksiyonlar belirli bir girdi alıp çıktılar üreten kod parçacıklarıdır. Birkez yazılır çok yerde kullanılır yani örnek vermek gerekirse bir program geliştiriyorsunuz ve bir kod blokunu programın birçok sayfasında kullanmaktasınız bu kodu dosyanın bir yerine bir defa yazıyorsunuz. Ve sadece gereken yerlerde çağırıyorsunuz. bu şekilde zamandan ve boşa kod yazmaktan kurtuluyorsunuz.Fonksiyonlar nesne yönelimli programlama için önemli bir konudur.


Python’da fonksiyon tanımlamak

fonksiyon “def ” anahtar sözcüğü ile oluşturulmaktadır. def anahtar sözcüğünden sonra fonksiyonun ismi yazılır.fonksiyon isimlerinde Türkçe karakter(i,ö,ü,ç,ş) ve boşluk  kullanılmaz .fonksiyon adından sonra”(“ve”)” parantez işaretleri konulur.Ve bu parantezlerin içine kullanılacak değişkenler virgüllerle ayırarak yazılır.en son “:” iki nokta konur

Örnek fonksiyon :

kod

çıktı

Python’da fonksiyonlarla parametre kullanımı.

parametre az önce anlattığımız girdilerdir. bir fonksiyon belirli parametreleri işleyerek farklı bir şekilde geri döndürür.parametreler verilirken sıralamaya dikkat edilmelidir.

kod:

çıktı:

verdiğimiz iki parametreyi ekrana basan bir fonksiyon yazdık.ve verdiğimiz parametrelerin değerleri ne olursa olsun bu değerleri ekrana yazacaktır.

İstenen Sayıda Sıralı Argüman Kullanımı

verilen parametrenin önüne “* ” işareti  koyarak fonksiyona istediğimiz kadar parametre verebiliriz.

kod:

çıktı:

 
Varsayılan Değerli Argümanlar

Bildiğiniz gibi fonksiyonlarda argüman kullanıyorduk.Bazı argümanlarına sabit değer ataya bilmekteyiz ve fonksiyon çağrılırken argüman verilmez ise argüman sabit değeri alacak şekilde çalışmaktadır.Örnek verirsek daha iyi anlarsınız.Range() fonksiyonunu ele alalım.Range() fonksiyonu 3 adet argüman almaktadır.1.argüman başlama sayısı 2.argüman bitiş sayısı 3. artış miktarıdır.bu argümanlardan başlangıç değeri ve artış miktarı varsayılan değerli argümandır.başlangıç değeri “0” değerini artış miktarı ise “1 ” değerini varsayılan olarak alır.

örnek1

çıktı 1

örnek 2

çıktı 2

örnek 3

çıktı 3

gördüğünüz gibi range() fonksiyonunun 3 halini inceledik.Şimdi kendi fonksiyonumuzu yazalım

kod

çıktı

Return Deyimi

Return deyimi fonksiyonlardan bir veri döndürmeye yaramaktadır.fonksiyon belirli girdiler alarak yapılan işlemin sonucunda belirli bir veri çıktısı vermektedir.Veri çıkışını da “return” anahtar kelimesi ile sağlamaktadır.

örnek :

çıktı
Python’da ki gömülü bazı fonksiyonlar

Gömülü fonksiyonlar programlama dilinin içinde hazırda bulunan işimize hızlandıran önceden yazılmış kod parçacıklarıdır.

len( )–>dizi veya string değerlerinin uzunluğunu hesaplar

range() –>bir sayıdan başka sayıya kadar dizi oluşturur

sum()–> verilen değerleri toplar

max()–> dizilerin maximum değerini bulur

min()–>dizilerin minimum değerini bulur

int()–>verilen veriyi integer’a çevirir.

str()–>verilen veriyi string’e çevirir.

float()–> verilen veriyi float’a çevirir.

ve bunun gibi birçok fonksiyon bulunmaktadır

Bu yazımız da Python’da fonksiyonları anlatmaya çalıştık .başka bir konuda görüşene kadar kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın.aklınıza takılanları yorum olarak belirtmeyi unutmayın..

Sami Dönmez

Blog ve kod yazmayı seven yazılım mühendisliği öğrencisi. Her zaman meraklı ve araştırma manyağı bir developer. İşinde profesyonel olmayı hedefleyen yazılım geliştirici .

Python’da Fonksiyonlar(def) -Python Dersleri – 9” için bir yorum

  • 18 Mayıs 2019 tarihinde, saat 23:48
    Permalink

    selam pythonhacisi blogunu inceledim ve python konusunda blogun gayet güzel bilgilere sahip.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir