Yazılım mühendisligi okumak mı ? Kendini geliştirerek yazılım geliştirici olmak ?


Selam değerli okuyucular ben Sami Dönmez Fırat üniversitesi Teknoloji fakültesi yazılım mühendisligi 3. sınıf öğrencisiyim.bu yazımda size naçizane olarak mühendislik eğitimi ile kendini yetiştirerek geliştirici olmak arasındaki farkları artı ve eksileri aktarmaya çalışacağım .yazımın sonuna bir veya iki youtube videosu koyacağım aklınızda bir fikir oluşmaz ise sektörde deneyimli insanların yaptığı yorumlarıda izleyebileceksiniz.Ben size  3 senelik mühendislik öğrencisi tecrübelerimden ve sektordeki insanları sürekli takip ederek elde ettigim bilgilerden yararlanarak size bu içerigi hazırlıyorum.soru ve yorumlarınızı aşağı beklemekteyim

 

Yazılım mühendisliği ve üniversite okumanın faydaları

1-Öncelikle bu alanda çalışmak için yetki sağlayan bir lisans diplomasına sahip olacaksınız.Ne kadar bilişim ve yazılım sektörlerinde pek diplomanın önemi olmasada önemli birkaç kurum ve devlet  işlerinde yetki gereken alanlarda diploma devreye girmektedir.

2-Öğretimler ne kadar sorgulanabilir olsada üniversitelerin seneler içinde oluşmuş ve ihtiyaçlara göre şekillenen bir müfredatı (kısaca belirli bir yol haritası) vardır .Bu size neyi ne sıra ile ve nasıl öğreneceğim gibi dertlerden kurtarır.

3-Üniversitelerde meslek eğitiminizi alanında uzman hocalardan alarak daha iyi sekilde ögrenebilmektesiniz.Aynı zamanda hocalarınız size belirli bir amaç verebilir belirli kapıları açabilir size referans olabilir.

4-Üniversite kulüpleri sayesinde sektor ve iş hayatına dair birçok etkinlik söyleşiye katılabilir .Sektör öncüleri ile tanışabilir ve onların bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

5-Ögrenci iken bir projeniz var ise öğrencilere sağlanan birçok yarışmaya katılabilir veya ögrencilere verilen arge ve girişimcilik desteklerinden faydalanabilirsiniz

6-Üniversite sadece bir okul değil aynı zamanda gelecekteki sektör insanlarının yetistirildigi ve bir arada bulundugu yerdir.Yani networkünüzü geliştirmeniz için iyi bir alandır.Network iş dünyasında baya iyi bir güçtür.Üniversitedeki cevreniz sayesinde iş bulabilir ve işin için ekibinizi kurabilir veya ortaklaşa birşeyler geliştirebilirsiniz.

7-Mühendislik eğitimi sayesinde yazılım sektörünün çok farklı alanlarını tanımış oluyorsunuz bu süreç içinde birden çok dil ile uğraştığınız için herhangi bir dil veya teknoloji bağımlılığı olmamaktadır.İstediğiniz teknoloji ve dile kısa bir sürede  aşina alabilmektesiniz

8-Mühendislik eğitimi alırken yazılım dersleri dışında mesleki ingilizce ,girişimcilik yüksek matematik ve diğer temel mühendislik dersleriniz almaktasınız.Bu dersler sayesinde sadece kod yazmak için degil sorunları analiz etmek tasarlamak kurgulamak hayata geçirmek güvenlik ve testlerini yapmak vb tüm süreçler için yoğun ve önemli eğitimler almaktasınız.

9-Mühendislik eğitiminde aynı zamanda algoritma solid prensipleri,tasarım desenleri,yazılım mimarileri ,yazılım analizleri,yazılım yapım süreçleri ,bakım,test,güvenlik,takım yönetimi,proje yönetimi eğitimleri almakta .bu arada yogun sekilde proje lab uygulamaları staj işyeri egitimleri ile teorik bilgilerini pratik ile harmanlamaktasınız

 

Not:mühendislik eğitimi ve üniversiteler sizi iyi bir mühendis yapmaz sadece bir mühendis yapar .İyi bir mühendis olmak sizin kişisel gayret ve azminize bağlıdır. 

Kendinin kendini geliştirmenin faydaları

1-üniversite eğitimindeki gibi  vermeniz gereksiz dersler size yük oluşturmamaktadır

2-Zaman yönetimi ve egitim planlamanız tamamen size kalmıştır

3-Üniversiteden kısa sürede bu işe adapte olabilir ve uzman olabilirsiniz

4-üniversiteye göre masraflarınız daha az olabilir

5-belli bir kurum kişi veya bir sehire baglı degilsiniz .istediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz.

kusura bakmayın kendi başına gelişmeye çalışan insanları pek bilmedigimden çok iyi bilgi veremedim.

değerli okurlar bilişim ve yazılım sektörlerinde okul okumadan veya farklı bir alanda okuyup çalışmanız mümkündür .Yapmanız gereken tek şey işi bilmek ve işi sevmektir.Bu sektör içinde alaylı(okul okumamış ) olarak çalışan ve çok başarılı ustalarımız var.Önemli olan tek şey çalışmaktır.

Size önerim okuyabiliyorsanız üniversite okumanızdır .zaten aynı zamanda kendinizi geliştireceksiniz.Fakat okuyamazsanızda çalışmayı ve öğrenmeyi bırakmayın hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin .Başarı sizi elbet bulacaktır

 

 

 

 
videolarSami Dönmez

Blog ve kod yazmayı seven yazılım mühendisliği öğrencisi. Her zaman meraklı ve araştırma manyağı bir developer. İşinde profesyonel olmayı hedefleyen yazılım geliştirici .

Yazılım mühendisligi okumak mı ? Kendini geliştirerek yazılım geliştirici olmak ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir